Horolezecké průvodce pro Vysoké Tatry

Žabí kôň - Východní hřeben

Nedílnou součástí bezpečnosti při horolezectví v horách je znalost terénu. Nejčastěji navštěvovanými horami jsou v případě českých horolezců Alpy a Vysoké Tatry. A právě v případě Vysokých Tater vstupuje Horolezecká metodika do nové oblasti činnosti, do vydávání průvodců.

Bude se jednat o průvodce, které usnadní začátky lezení v těchto horách, ať už cílovou skupinou budou klasičtí začátečníci, kteří dokončili kurzy některé horoškoly a začínají lézt sami, nebo také horolezci, kteří již vyrostli na Alpách, ale chtějí také poznat staré tradiční Tatry. A proč na to vydávat další nové průvodce? To, a rovněž jejich podoba, si zaslouží menší vysvětlení. Důvod pro dělání nové řady průvodců je prozaický. Staré průvodce jsou už moc zastaralé, a novější průvodce nejsou pro tuto kategorii cest dost podrobné. V řadě těchto nových průvodců jsou klasické cesty vhodné pro začátečníky nebo nově příchozí návštěvníky popsány příliš stručně.

Tvorba průvodců, tedy v případě, že se to dělá podrobně, není snadná činnost. Bylo tak od začátku jasné, že (jako vždycky) nejdůležitější bude systém, mít to vymyšlené tak, aby na tom šlo dělat a uvolňovat výsledky průběžně, ale aby při tom současně vznikalo něco rozsáhlého a uceleného.

A takový to je výsledek: Celé je to zorganizováno tak, aby popis cest mohl být dostatečně podrobný. Takže nebude žádná distribuce papíru. Papír je drahý, nutí ke stručnosti (či až k povrchnosti), všechno brzdí a komplikuje. Kdyžtak si tu a tam stránku sami vytiskněte přes printscreen na laserové tiskárně. Dnes má skoro každý u sebe smartfon. Bude to tedy, jak je tady na Horolezecké metodice zvykem, off-line digitální soubor do telefonu. Aby soubor nezabíral moc místa na paměti a dalo se v něm snadno prohlížet, bude jedna cesta v jednom souboru. Stejně většinou v jednom dni lezeme v horách jen jednu cestu. V Tatrách působíme v rámci nějaké doliny, takže si můžeme ještě doma postahovat cesty pro tuto dolinu, nemusíme tam rvát celé Tatry. Tím, že půjde rozsah celkového objemu takto korigovat, může být zpracování obsahu jednoho souboru mírně objemnější = podrobnější = více informací. Nástup a sestup bývá často pro vícero cest společný, takže půjde copy/paste jednou vytvořený popis vložit k dalším cestám z téže hory. Tím, že je to rozděleno na jednotlivé soubory (cesty), tak co je hotovo, může jít hned do distribuce, a nemusí to čekat, až bude něco jiného doděláno. A digitální knihy jdou snadno aktualizovat, to se taky bude časem hodit. Tak takhle to bude.

Tatranské průvodce Horolezecké metodiky budou vydávány pro platformy Google books a Apple iBooks. Jedna publikace bude mít cenu 0,99 Euro. Pro začátek je k dispozici sedm cest, další budou postupně následovat.

Není cílem Horolezecké metodiky zpracovat všechny cesty Tater. Zaměřeno bude hlavně na cesty, které se hodí pro začátečníky nebo nově příchozí. Stále udržujeme vazbu na téma metodiky a bezpečnosti. Představou je, že když podle těchto průvodců někdo vyleze řekněme 10 až 20 cest, tak pak už bude sám dost vědět, jaké to v Tatrách je. Má to být především pomůcka pro výkonnostní vývoj ze stavu zdejšího začátečníka do stavu pokročilého návštěvníka, který pak později při své horolezecké činnosti si již poradí v cestě i s menší mírou informací, prostě protože už některé informace dokáže nahradit svými zkušenostmi. Takže pak už mu budou stačit ty jiné průvodce.

Tak snad to pomůže. Nezbývá než popřát úspěšné výstupy, a šťastné návraty!

Batizovský štít – Kuttovy plotny Knihy Google PlayApple iBooks

Ostrý štít – Häberlein Knihy Google PlayApple iBooks

Ostrý štít – Motykova cesta Knihy Google PlayApple iBooks

Volia veža – Jižní žebro Knihy Google PlayApple iBooks

Volia veža – Štáflovka Knihy Google PlayApple iBooks

Volia veža – Stanislawski (JZ) Knihy Google PlayApple iBooks

Žabí kôň – Východní hřeben Knihy Google PlayApple iBooks